Türkiye Kan Bankası Türkiye Kan Bankası

Projenin Amacı


Bir an düşleyin hayatta her şey gündelik seyrinde, güzel ve yolunda giderken bir anda her şeyin alt üst olduğu bir an olsun. Düşleyin ki tüm sorunları, hayatın tüm koşturmacasını unutturup en değerli şeyin aslında hayatın ta kendisi olduğunu hatırlatan o kötü haber ansızın gelmiş olsun. Sevdiklerinizden birine kısa süre içinde uygun kan bulunmazsa o akla getirmesi bile acı sonu yaşayacağı çaresizlik anında etraftaki herkesin telefonlara sarıldığı, dost-düşman ayırmadan ısrarla ricaların ve paniğin havada uçuştuğu o kapkaranlık anın çaresizliğini düşleyin bir an. Ansızın bir yardım eli uzansın ve bu korku, panik ve çaresizliğin yerini taptaze umutlar alsın diye dua ettiğiniz o anı tasarlayın.

İşte Türkiye Kan Bankası karanlıkta beliren böyle bir yardım elini bulmaya aracı olmak fikriyle var olmuş ve tamamen yardımlaşmayı teşvik etmeyi amaçlayan bir sosyal sorumluluk projesi. Acil ve hayati kan ihtiyacına sahip kişiler ile kan vermeye gönüllü, duyarlı vatandaşları buluşturan ve böylece zamanın en değerli olduğu böyle bir süreçte uzun vakit alabilecek aramaların kısa zamanda sonuçlanabilmesine aracı olmayı hedefleyen bir platformdur.

Türkiye Kan Bankası nedir  ve ne amaçla kurulmuştur?

Türkiye Kan Bankası tamamen yardımlaşmayı teşvik etmek amacıyla kurulmuş bir websitesi, kan arayan ve kan vermeye gönüllü bireyleri zamandan tasarruf ederek birbirleri ile buluşturan bir platformdur. Günlük hayatta oldukça fazla gözlemlenen ihtiyaçtan doğmuş bir fikrin ürünüdür. 

Proje, hangi kurum ya da kuruluş ile bağlantılı çalışır?

Bu proje tamamıyla aynı amaçla bir araya gelmiş yaş ortalaması oldukça genç ve dinamik bir kurucu kadroya ait fikrin ürünüdür. Hiçbir kurum ya da kuruluş ile bağlantılı olmayan ve aslında en büyük farkını da bu özelliğiyle ortaya koyan tamamen bağımsız bir sosyal sorumluluk projesidir.

Bu projeyi geliştirmeye dair yeni fikirler nelerdir?

Elbette ki zaman içerisinde tecrübeler ve ihtiyaçlar doğrultusunda ve dinamik kadronun avantajıyla proje sürekli geliştiriyor olacak. Şu an mevcutta ise ilk etapta dernekleşme girişimi bulunuyor. Böylece daha özgür koşullarda çalışma ve tanıtım ile güvenilir bir temelde yolumuza devam etmeyi planlıyoruz.. Hedefimiz ise sürekli sayımızı artırarak ulaşabildiğimiz kadar fazla kişiyi veritabanımıza dahil ederek çok daha fazla kişiye yardım eli uzanmasını sağlamak. Bunun için öncelikle Türkiye genelinde daha sonra ise uluslar arası alanda bu projeyi ve farkındalığı yaygınlaştırmak fikriyle yola çıkıyoruz.

Bunun için ise öncelikle yerelde daha sonra ise uluslar arası alanda projeyi geliştirebilecek ve destekleyebilecek girişimlerimiz olmakla birlikte bizi desteklemek isteyen herkese de kapımız açıktır.

Son olarak bir kez daha hatırlatmak istiyoruz ki hayatta en değerli şey hayatın ta kendisi, bir kişiye hayat bağışlamak hepimizin ellerinde olabilir ve bir gün aynı ihtiyaca bizler de sahip olabiliriz. Duyarlılığımızı ve tedbirimizi hiçbir zaman kaybetmeyelim diyor, katılım ve destekleri bekliyoruz.